od Baroku przez Rococo aż po Neo-barok
Barok (baroque – bogactwo ozdób, lub barocco – perła o nieregularnych kształtach) to główny kierunek w kulturze europejskiej obejmujący wszystkie dziedziny twórczości. Trwał od drugiej połowy XVI wieku do roku 1760 (zalicza się do niego również styl rokoko). Powstał we Włoszech jako sprzeciw wobec renesansowego klasycyzmu. Szybko rozprzestrzenił się na całą Europę.
Styl bogaty w zdobnictwo, pomysłowe rozwiązania i symbolikę. Jego cechami charakterystycznymi są gigantyzm, dynamizm, bogactwo form ornamentalnych, przepych, bogactwo złotych polichromii. Zdobienia inspirowane są sztuką antyczną - często pojawiają się ornamenty akantowe oraz owocowe girlandy. Pojawiły się także kartusze, festony, woluty, zwisy roślinne oraz ornament chrząstkowy. W późnym baroku pojawił się ornament regencyjny oraz motywy egzotyczne. Linie proste zastąpiły faliste z licznymi załamaniami i zaokrągleniami. Złocenia, fornirowanie, inkrustacje dają efekt oszałamiającego bogactwa.
Końcową fazę baroku określa się mianem rokoko. Styl cechują lżejsze formy, odejście od symetrii. Monumentalne formy dojrzałego baroku zyskały na lekkości, popularne były kształty faliste i łagodne. Najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny motyw tego okresu to ornament rocaille przypominający muszlę albo grzywy morskich fal.
Neobarok – jeden z prądów historyzmu rozpowszechniony wraz z końcem XIX wieku (1880 rok), który naśladuje rozwiązania barokowe. W swojej schyłkowej fazie współistniał z secesją twórczo z niej czerpiąc. Neobarok hołduje zasadzie reprezentacyjności. Charakterystyczne dla tego stylu są rozbudowane dekoracje oraz inne cechy epoki baroku zrównoważone jednak lekkością formy.
W naszej ofercie znajdą Państwo piękne przedmioty z epoki baroku, rokoko oraz neobaroku. Zabytkowe, luksusowe unikaty będą wspaniałym uzupełnieniem kolekcji.
(Żródło: T. Wohrlin „Historia sztuki dla antykwariuszy, kolekcjonerów, ebenistów”, Wikipedia)
Zabytkowy unikat- Saltiere ze śnieżnobiałej porcelany w barokowej formie zdobiona ozdobnymi tłoczeniami i błękitnymi kwiatuszkami
Dowiedz się więcejWyjątkowy okaz z końca XIX wieku!
Szkło mleczne (białe) malowane w odcieniu łososiowo-brzoskwiniowym z ręcznie podmalowanym portretem młodej dziewczynki wśród rokokowych ornamentów i kwiatów.
Szkło dmuchane, ręcznie formowane i ręcznie podmalowane, zachowane w bardzo dobrym stanie - wejdź i zobacz.
Dowiedz się więcejPochodzący z początku XX wieku stojak choinkowy przeznaczony do postawienia nawet bardzo dużej choinki w holu lub sali koncertowej.
Rzadko spotykana forma w typie trójnogu ozdobiona jest w historyzującym i nawiązującym do wielu epok stylu.
Duży i ciężki, a więc stabilny stojak na choinkę żywą i sztuczną zapewnia możliwość bezpiecznej prezentacji nawet dużego drzewka.
Ładnie odnowiony antyk DOSTĘPNY JEST TYLKO JEDEN JEDYNY RAZ
Niepowtarzalny egzemplarz klasy muzealnej.
Dowiedz się więcejCiekawy eksponat dla kolekcjonera porcelany i miłośnika sztuki sakralnej.
Dowiedz się więcejPrzepiękna cukiernica z prawdziwego srebra próby 800 /1000
Zachwyca neobarokowa forma na czterech profilowanych nóżkach oraz dekoracyjne ornamenty.
Zobacz ten srebrny antyk z I połowy XX wieku.
Dowiedz się więcejZabytkowy krucyfiks domowy - oryginalnie zachowany antyk z I połowy XX wieku.
Dekoracyjny krzyż z porcelanową postacią Jezusa Chrystusa na okazałym złoconym krzyżu drewnianym z metalowymi elementami ozdobnymi.
Dowiedz się więcejUnikatowy stojak choinkowy wykonany w styly barokowym - wyjątkowy egzemplarz wykonany najpewniej w Europie Zachodniej w XIX wieku z zachowanym oryginalnym złoceniem
Dowiedz się więcejOzdobny kolekcjonerski talerz porcelanowy - stare Szczawienko - katalogowy egzemplarz
Dowiedz się więcejOzdobny kolekcjonerski talerz porcelanowy - stare Szczawienko - katalogowy egzemplarz
Dowiedz się więcejOzdobny kolekcjonerski talerz porcelanowy - stare Szczawienko - katalogowy egzemplarz!
Dowiedz się więcejUnikatowy wyrób z przełomu XIX i XX wieku - dekoracyjna patera z figuralnymi uchwytami
Dowiedz się więcejXIX wieczna saksońska patera z niewielkiej wytwórni ceramiki z Nossen.
Bardzo rzadki okaz inspirowany znakomitymi paterami z Miśni.
Dekoracyjne reliefy ręcznie malowane w odcieniach bieli, kobaltu i złota prezentują się nad wyraz efektownie.
Dowiedz się więcejPosrebrzana łyżeczka z oryginalnym czerpakiem i zdobieniem z wytwórni Justinuswerk
Dowiedz się więcejZnakomicie dekorowana porcelana z 1935 roku. Kwiaty ogrodowe, tłoczenia i subtelny ciepły odcień nadają neobarokowej paterze wiele uroku.
Dowiedz się więcejZabytkowy talerz oprawiony w mosiężną ramę z reliefami roślinnymi wykonany na przełomie XIX i XX wieku.
Dekoracyjny talerz ścienny idealny do aranżacji stylowego salonu.
Dowiedz się więcejWyjątkowa obrączka na serwetkę z figuralnym aniołkiem siedzącym na gałązce pełnej drobnych kwiatków
Dowiedz się więcejSporych rozmiarów patera w formie POMPADOUR zdobiona romantycznym motywem kwiatowym- RZADKI OKAZ z 1944 r.
Dowiedz się więcejNiezmiernie piękny w swej niecodziennej kolorystyce talerz ceramiczny, zachwyci nie tylko znawcę, lecz każdą osobę która lubi styl neo-rokoko.
Wyjątkowy okaz sygnowany znakiem T&H C. - Fabryki z Colditz istniejącej tylko do 1937 roku!
Antyk ten idealnie zaprezentuje się w kolekcjonerskiej witrynie na mosiądzowanym stojaczku, jak również na ścianie dzięki oferowanym u nas uchwytom ściennym do zawieszania talerzy ozdobnych.
Dostępne tylko 2 sztuki!
Dowiedz się więcejOryginalny antyk w wiktoriańskim stylu z przełomu wieków. Piękny szklany pojemnik w formie dużej herbatnicy– nazywanej w owym czasie biszkoptnicą.
Barwione w masie szkło opalowe ozdobione jest reliefowym malowaniem emaliami 3D i złotem.
Piękna forma zwieńczona oprawą i uchwytem z brązu.
Finezyjne zdobienie kwiatowe zachwyca precyzją malowania i wyjątkową kolorystyką.
Okazała herbatnica zachwyci zbieraczy antyków z epoki Wiktoriańskiej.
Dowiedz się więcej