Wzornictwo użytkowe lat 50'tych i 60'tych
Polskie wzornictwo przełomu dekad pięćdziesiątych i sześćdziesiątych definiowane jest jako „New Look”. Określenie to wywodzi się ze świata mody ponieważ stało się hasłem debiutanckiej kolekcji Christiana Diora, zaprezentowanej w roku 1947. Wtedy to zachwycona redaktor naczelna modowego magazynu „Harpers Bazaar” miała wyrazić swój zachwyt nad projektami Diora słowami:"It's quite a revolution, dear Christian! Your dresses have such a new look!". Wkrótce hasło "New Look" funkcjonowało jako określenie wszystkich nowatorskich wytworów projektantów.
Początki tego stylu w polskim wzornictwie sięgają czasów sprzed politycznej odwilży w roku 1956. Ówcześni projektanci tworzyli z myślą o pokoleniu, które w latach pięćdziesiątych wkraczało w dorosłe życie. Nowe, oryginalne projekty miały być ucieczką od szarej, powojennej rzeczywistości.
Charakterystyczne dla tego stylu są przedmioty proste w kształcie, mające spełniać przede wszystkim funkcję użytkową ale jednocześnie wyróżniające się poprzez asymetrię formy lub abstrakcyjną malaturę i często czysty, żywiołowy kolor. W tamtych latach projektanci mieli ograniczone możliwości techniczne przez co paradoksalnie osiągali oryginalne, nietuzinkowe efekty.
Te oryginalne projekty nazywano potocznie Pikasami (od nazwiska Pabla Picassa). Pikasowanie stało się modne i kojarzyło się z nowoczesnością oraz z hołdowaniem nowoczesnym rozwiązaniom płynącym z Zachodu. Pikasiaki cieszyły się dużą popularnością.
Niepowtarzalna ceramika użytkowa w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych produkowana była w fabrykach w takich miastach jak: Wałbrzych, Jaworzyna Śląska, Katowice (prywatna wytwórnia Steatyt), Pruszków, Włocławek, Bogucice, Tułowice, Ćmielów, Chodzież. Obecnie przedmioty z PRL stały się doceniane i poszukiwane przez kolekcjonerów.
W naszej ofercie znajdą Państwo porcelanę, fajans, porcelit oraz szkło z polskich wytwórni. Polski design lat 50 – tych i 60 – tych doskonale zaprezentuje się we współczesnych wnętrzach.
(źródło: B. Banaś „Polski New Look”)
Szklany wazon w pięknej, niespotykanej formie z falbaniastym kołnierzem.
Wazon wykonano ze szkła typu antico, barwionego w masie na rubinową czerwień płynnie przechodzącą w żółty.
Dowiedz się więcejPorcelanowy talerz z motywem Znaczka przedstawiającego IX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Innsbrucku w 1964 roku - okolicznościowa porcelana
Ręcznie malowany projekt J. Zaremba z turkusowym tłem - Polski New Look
Dowiedz się więcejCiekawy wazon - flakon wykonany z dmuchanego szkła barwionego w masie na kolor pomarańczowy.
Spienione szkło typu antico oraz piękna, płynna forma wazonu prezentują się niezwykle efektownie.
Dowiedz się więcejSłońce, palmy i słonie, czyżby pamiątka z Las Palmas de Gran Canaria? Nic bardziej mylnego!
Ten niepowtarzalny souvernir poleca zimową stolicę Polski - Zakopane! Oryginalny, dobrze zachowany bursztynowy bakelit.
Dowiedz się więcejPolski zegar z początku lat 50'tych XX wieku!
Niespotykane wzornictwo przemysłowe w typie określanym dziś mianem Loft i Industrial, powstał w Polskiej Fabryce Zegarów METRON w Toruniu. Wyjątkowa, surowa obudowa z bakelitu , znanego z obudów dawnych radioodbiorników Pionier itp.
Zobacz ten ponadczasowy zegar wiszący z gwarancją sprawności i oryginalności.
Idealnie zaprezentuje się w loftowym salonie, minimalistycznym gabinecie czy nawet industrialnym biurze.
Dowiedz się więcejCzarujący wazon z okresu PRL.
Porcelanowy, asymetryczny wazon o smukłej formie z bocznym ażurem "nazywanym przez kolekcjonerów dziurką".
Oryginał sygnowany znakiem z lat 1952-1988. Wysokość ponad 28 cm!
Zobacz ten kolekcjonerski obiekt w bardzo dobrym stanie zachowania.
Dowiedz się więcejVintage butelka z PRL-u kształtem i formą nawiązująca do butelki Coca-Coli niedsostępnej za "Żelazną Kurtyną"
Kolekcjonerska butelka wykonana przez Spółdzielnię Pracy Aromat Poznań- dostępnych kilka sztuk
Dowiedz się więcejWyjatkowy wazon ceramiczny z autorską dekoracją w stylu New Look!
Duży okaz w niecodziennej stylistyce, czeka na Ciebie.
Dowiedz się więcejModernistyczny talerz z wytwórni w Wałbrzychu, wykonany po 1950 roku - ręcznie malowany przykład New Looku
Duży talerz z nieoczywistym motywem dekoracyjnym w kolorze brązowym
Dowiedz się więcejKlasyk PRL. Masywny kufel wykonany ze szkła sodowego barwionego w masie na żółto – mleczny kolor.
Projekt autorstwa mistrza polskiego szkła artystycznego – Zbigniewa Horbowego dla Huty Szkła Kryształowego Sudety w Szczytnej z lat siedemdziesiątych / osiemdziesiątych XX wieku.
Dowiedz się więcejKultowa Goplana zaprojektowana przez słynnego i uznanego Wincentego Potackiego w 1960 roku, uznawana jest za klasykę, a wręcz ikonę stylu!
Serwis w ciekawej, kontrastującej kolorystyce, z perłową poświatą.
Zapewniamy bezpieczną przesyłkę tego eksponatu w stylu Polski New Look!
Dowiedz się więcejPublikacja dla miłośników śląskiej porcelany to sztandarowe dzieło omawiające historię produkcji białego złota na Śląsku.
Książka poświęcona jest wytwarzaniu kruchych skarbów ich wytwórcom, stosowanym sygnaturom, ich znaczeniu i datowaniu. Obowiązkowa publikacja dla każdego miłośnika porcelany ale i okazjonalnego użytkownika.
W swoich zasobach książkę mają i używają:
- antykwariusze i handlujący porcelana dawną - by prawidłowo przyporządkować i wydatować wyrób,
- muzealnicy - by dokładnie móc określić wiek i pochodzenie,
- zbieracze - by prawidłowo ocenić swoje zbiory,
- projektanci i artyści - by czerpać inspirację sztuką dawną...
Sprawdź czy Tobie też przyda się właśnie ta książka z wyjątkową, encyklopedyczną wiedzą, podaną w przystępny sposób!
Dowiedz się więcejPrzepiękny dzbanek w powojennym stylu Mid – Century z bawarskiej porcelany opatrzonej znakiem marki Schirnding.
Smukłą, asymetryczną sylwetkę dzbanka zdobi reliefowa struktura oraz roślinna dekoracja w pięknej pastelowej kolorystyce.
Dopełnieniem są efektowne złocenia na uchwycie, pokrywce i rancie nadające białej porcelanie blasku.
Dowiedz się więcejLokata kapitału - polskie malarstwo współczesne.
Sygnowane Hermanowicz
Wyjątkowy obraz do wyjątkowego wnętrza.
Zobacz koniecznie to polskie dzieło sztuki!
Dowiedz się więcejZnakomita publikacja kaalogująca wyroby z cermaiki i fajansu marki Włocławek z lat 1953 -1965.
OSTATNIE SZTUKI NAKŁADU: publikacji znanej wsród kolekcjonerów pod skrótem FCU
Zawiera ponad 200 eksponatów w stylu pikasso/ polski new look/ modernizm PRL'u.
Katalog bardzo poręczny i przydatny pozwala wyszukać m.in. autora projektu i dekoracji oraz rok produkcji - zatwierdzenia wzoru!
Książka nowa, nieużywana.
Dowiedz się więcejTytuł publikacji "Wzornictwo przemysłowe fabryki porcelany
Krister - Wawel - Wałbrzych 1831 - 2014"
Autorzy Irena i Roman Gatys wg. koncepcji Margarety Jarząbek analizują rozwój form, wzorów i projektów fabrykowanych tam wyrobów na przestrzeni kolejnych dekad.
Bogato ilustrowana książka stanowi niejako przewodnik przez panujące style, formy zdobnicze zaczynając od najstarszych wyrobów stylu Barokowym, kończąc na współczesnym designie.
Pozycja: MUST HAVE dla łowców dizajnu i porcelany śląskiej!
Dowiedz się więcejPolski New Look – duży, dekoracyjny talerz ścienny ze Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka” w Łysej Górze.
Kamionkowy talerz zdobi efektowna polewa z barwnych szkliw tworząc ciekawą, abstrakcyjną kompozycję.
Dowiedz się więcejNiewielkich rozmiarów grafika wykonana w technice linorytu, autorstwa cenionego polskiego artysty. Praca sygnowana i podpisana.
Dowiedz się więcejKultowy wazon porcelitowy szkliwiony zaciekowo w rozmaitych odcieniach brązu zwany potocznie „tygryskiem”.
Projekt Adama Sadulskiego z lat sześćdziesiątych / siedemdziesiątych dla Mirostowickich Zakładów Ceramicznych.
Polski New Look cieszy się obecnie dużą popularnością.
Dowiedz się więcejDuża, kolekcjonerska patera z białej porcelany zdobiona ręczną abstrakcyjną malaturą naszkliwną i wybieranymi w szkliwie deseniami.
Piękny okaz dla zbieraczy przedmiotów w stylu New Look. Doskonale zaprezentuje się na profejsonalnym stojaku do ekspozycji dostępnym w naszej ofercie.
Dowiedz się więcejWiszący pikasiak z epoki PRL – metalowy talerz ścienny zdobiony barwnymi emaliami.
Dynamiczna, geometryczna dekoracja doskonale wpisuje się w stylistykę New Look.
Dowiedz się więcejCiekawa forma porcelanowego wazonika z barwnymi pasami. Wyrób wyprodukowany w najstarszej śląskiej fabryce porcelany po 1952 roku. Nowoczesny Design.
Dowiedz się więcejBudzik Poltik - mechaniczny zegarek Vintage w stylu lat 50 -60'tych XX wieku.
Rzadki, mechaniczny budzik polskiej marki Mera-Poltik z dobrej jakości werkiem w urzekającej obudowie na ciekawej stopce.
Ponadczasowe wzornictwo rodem z początku PRL!
Budzik o naciągu sprężynowym, osobna tarcza z sekundnikiem.
Tył z motylkami oraz funkcją nastawienia alarmu budzenia.
Gustowny, oryginalny i wciąż sprawny budzik to oryginalny zegarek na specjalny prezent lub do kolekcji stylowych zegarków.
Dowiedz się więcejPolskie szkło użytkowe z okresu PRL projektu Jerzego Słuczana – Orkusza, wybitnej postaci polskiego designu.
Mały wazon wykonany ze szkła sodowego w pięknej, rubinowej barwie w latach osiemdziesiątych przez zakłady HS INCO „Tarnowiec” w Tarnowcu.
Dowiedz się więcejDynamiczne, roztańczone linie, pełne ekspresji plamy barwne składają się na bezforemną kompozycję w nurcie abstrakcyjnego ekspresjonizmu.
Sygnowany obraz z drugiej połowy XX wieku w dużym rozmiarze doskonale zaprezentuje się w przestrzennym, nowoczesnym wnętrzu.
Dowiedz się więcejSzklany wazon z epoki PRL – szkło formowane ręcznie, barwione w masie na piękna energetyczną barwę.
Dekoracyjna forma zdobiona po bokach pasami perlatury. Projekt charakterystyczny dla twórczości Barbary Kaczmarek – Górskiej dla Huty Laura z Tarnowa aczkolwiek nie zostało to potwierdzone.
Dowiedz się więcejPrzykład polskiego szkła użytkowego doby PRL – niewielki dzbanek ze szkła barwionego w masie na piękny zielono – żółty kolor z przeźroczystym uchem.
Piękna forma z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice datowany na lata siedemdziesiąte / osiemdziesiąte.
Dowiedz się więcejWspaniały przykład wczesnej twórczości cenionej polskiej artystki M. Wąsowska
Oryginalna praca wykonana w technice drzeworytu sygnowana i podpisana grafika w klasycznej oprawie to okazja dla amatorów sztuki współczesnej oraz doskonała inwestycja.
Dowiedz się więcejWazon projektu jednego z najsłynniejszych powojennych designerów szkła w Polsce, Jerzego Słuczana – Orkusza dla Huty Szkła Tarnowiec.
Wazon formowany z dwuwarstwowego szkła sodowego i barwiony w masie na kolor mleczno – rubinowy dekorowany finezyjnymi uchwytami z przeźroczystego szkła.
Dowiedz się więcej