Przejdź do głównej treści »

Search Site


Kategorie Antyków:

 
Miejsca charakterystyczne dla Szczecina (niem. Stettin) na dawnej pocztówce

Więcej zdjęć

  • Pocztówka zachowana w bardzo dobrym stanie, nie była wypisana
  • Miejsca charakterystyczne dla Szczecina (niem. Stettin) na dawnej pocztówce

Wielowidokowa kartka pocztowa ze Szczecina (niem. Stettin)

Dostępność: Brak.

Cena: 28,00 zł

    Pamiątkowa pocztówka ze Szczecina (niem. Stettin)

    Ciekawa kartka pocztowa uwieczniająca miejsca charakterystyczne dla miasta Szczecin:

    1. Obecny Plac Grunwaldzki (niem. Kaiser- Wilhelm- Platz).

    Powstał pod koniec lat 80. XIX w. w centrum zlikwidowanego Fortu Wilhelma. Nazywał się placem Kościelnym Westend, a do 1945 r. Kaiser- Wilhelm Platz, na cześć niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna. Pierwotnie kształt placu miał być prostokątny. Otaczały go reprezentacyjne kamienice, głównie w stylu eklektycznym. Centralne miejsce placu zajmował zieleniec. Charakterystycznym obiektem przy Placu jest kamienica narożnikowa nr 42 (zbieg al. Papieża Jana Pawła II i ul. Śląskiej). Skierowana jest frontem narożnym na plac i od tej strony znajduje się także wejście do najpopularniejszej w mieście apteki. Ta okazała kamienica posiada trzy piętra z poddaszem w stylu eklektycznym sprzed 1892 r. Jej elewację zdobią pnące się rośliny. Fronton zwieńczono szczytem, a w skrajnych jego punktach umieszczono rzeźby. W czasie II wojny światowej rzeźby we wnękach uległy uszkodzeniu. Spłonęło także poddasze budynku. Po wojnie nadal funkcjonowała tam apteka, która działa do dnia dzisiejszego. Jest jedną z najbardziej znanych i popularnych placówek tego typu.

    W latach 20.-tych XX w. przeprowadzono przez środek placu linię tramwajową, w postaci dwutorowej. Jest ona do chwili obecnej- kursują tu tramwaje linii 4 i 12.

    Polską nazwę tj. Plac Grunwaldzki nadano 15.07.1945 r. z okazji przypadającej 535 rocznicy zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Plac Grunwaldzki pozostaje najbardziej reprezentacyjnym placem Szczecina. W sposób gwiaździsty krzyżują się tu główne ulice miasta: ul. Generała Ludomiła Rayskiego, Śląska, ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz al. Papieża Jana Pawła II.

    2. Gmach nieistniejącego już Teatru Miejskiego w Szczecinie (niem. Stadttheater).

    Budynek powstał w 1848 r. Mieścił się przy Königsplatz 13 (Plac Żołnierza Polskiego). W 1904 r. rozbudowano budynek. Powstało monumentalne wejście z charakterystycznymi wieżyczkami. Podczas nalotów dywanowych na Szczecin Teatr został uszkodzony. Nadawał się do odbudowy, jednak za kadencji prezydenta Szczecina Piotra Zaremby zdecydowano o jego wyburzeniu (w 1954 r.). Obecnie stoi tu maszt ze statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz.

    W głębi, po lewej stronie widoczny jest Kościół św. Piotra i Pawła (niem. Kirche Peter Paul). To niewielki, gotycki kościół salowy z cegły. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Istnieje do dnia dzisiejszego i jest świątynią parafialną Kościoła Polskokatolickiego.

    3.Widok na jezioro Rusałka (niem. Westendsee) w Parku Kasprowicza w Szczecinie wraz z mostkiem w stylu japońskim.

    Jest to jezioro zaporowe, położone dokładnie w północnej części Parku Kasprowicza, w dzielnicy Śródmieście. Mieszkańcy przedwojennego Szczecina mogli po nim pływać wynajętymi łodziami oraz korzystać z kawiarni „Haus am Westendsee”. W latach 1974-1976 na naturalnej skarpie wybudowano amfiteatr noszący nazwę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec.

    4. Widok na dzisiejsze Wały Chrobrego w Szczecinie.

    Jest to taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie, mieszczący się na skarpie wzdłuż Odry. Mieści się tutaj gmach główny Muzeum Narodowego (niem. Museum) oraz Urząd Wojewódzki (niem. Regierung). To kompleks trzech, monumentalnych budynków połączonych wspólną elewacją- bogato zdobioną. Nawiązuje stylem do niemieckiego historyzmu. Eksponuje elementy północnego renesansu. Posiada dwa wewnętrzne dziedzińce oraz dwie wieże,  jedna zwieńczona jest figurką marynarza. Pomieszczenia w budynku mają reprezentacyjny charakter i zachowało pierwotne dekoracje m.in. główny hol, klatka schodowa, czy sala konferencyjna.

    5. Zamek Książąt Pomorskich (niem. Herzogs Schloß).

    Jest to renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym. Niegdyś był siedzibą rodu Gryfitów- władców księstwa Pomerania. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku. Po II wojnie światowej Zamek został odbudowany. Przywrócono mu XVI- wieczny renesansowy wygląd. Jedyne relikty wyposażenia oryginalnego, które się zachowały to gotyckie sklepienia w piwnicy oraz dwóch salach parterowych skrzydła południowego i freski w wieży zegarowej.

    6. Gmach Ratusza Staromiejskiego (niem. Rathaus).

    Dzisiaj mieści się przy ul. Księcia Mściwoja. Wybudowany na miejscu drewnianego budynku dla władz miasta w XV w. Po najazdach Brandenburczyków odbudowany został w stylu barokowym. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Historii Szczecina- oddział Muzeum Narodowego, a w gotyckiej piwnicy funkcjonuje restauracja. Ratusz wchodzi w skład międzynarodowej trasy turystycznej Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

    Po prawej stronie widoczny jest Pomnik Sediny (niem. Manzelbrunnen) wraz z fontanną Manzla. Odlew z brązu na cokole z czerwonego piaskowca postawiono w celu upamiętnienia nowej drogi wodnej i otwarcia portu wolnocłowego. Postać kobieca trzymająca żagiel i wspierająca się na kotwicy ukazana jest wraz z mitologicznym bóstwem handlu (Merkurym), żeglującymi w łodzi oraz bóstwami morskimi. Umieszczono ich na skale, poniżej której znajdował się basen. Pomnik symbolizował Szczecin jako miasto handlu, żeglugi i przemysłu. Niestety podczas II wojny światowej rzeźba zaginęła i do dzisiaj jej los jest nieznany. Obecnie w miejscu kompozycji figuralnej znajduje się pomnik w postaci kotwicy.

    7. Widok na Wały Chrobrego (niem. Hakenterrasse).

    Wzdłuż Odry powstała wysadzana drzewkami aleja spacerowa- taras widokowy zakończony na krańcach półokrągłymi placykami. Z pawilonów widokowych można było spoglądać na przycumowane statki.

    8. Most Kłodny (niem. Baumbrücke).

    Wybudowany został na przełomie XV i XVI w. w konstrukcji drewnianej. Był przedłużeniem wcześniejszego pomostu. Łączył lewobrzeżną część Szczecina z wyspą Łasztownią. Pobieranie opłat celnych od wpływających do portu statków umożliwiało zastosowanie w moście pływającej kłody. W 1873 r. przeprowadzono jego remont i zmodernizowano klapową konstrukcję zwodzonego przęsła mostu. Stary drewniany most zastąpił wybudowany obok nowy Most Kłodny w stalowej konstrukcji. Jego długość dochodziła do 121 m. Jednak w 1945 r. most został wysadzony przez wojska niemieckie. Obecnie przebiega tędy Trasa Zamkowa (most).

    9. Widok na przepływający dawny statek parowy (niem. Dampfer).

     

    Wydawca: Trinks & Co., G.m.b.H., Leipzig. Ges. gesch. Nr. 70.

    Kartka zachowana w bardzo dobrym stanie, nie jest wypisana, nigdy nie była w obiegu.

    4.08/5 (63 głosów)
    Kod Produktu- nr magazynowyDD373JP
    KolorN/D
    DatowanieN/D
    RodzajPocztówki - Widokówki
    Stettin przedwojenny Browarniany wafel Stettiner Bergschloss Brauerei
    Stettin przedwojenny Browarniany wafel Stettiner Bergschloss Brauerei

    Przedwojenna podstawka piwna szczecińskiego browaru z motywem gryfa. 


     Oryginał: "Stettiner Bergschloss Brauerei Greifen Bier"


    Autentyczna podkladka pod kufel z piwem to ciekawostka dla zbieraczy pamiątek z dawnego Stettin - czyli dzisiejszego Szczecina.

    Dowiedz się więcej

    Cena: 199,00 zł

         

    Inni oglądali także:

    1. Znaki na złocie - katalog, prawie 2000 znaków GOLDSTEMPEL

      znaki na złocie z całego świata: GOLDSTEMEPL

      Ponad 1850 znaków złota z całego świata. Vademecum złota dla kolekcjonerów DIVIS: Goldstempel aus aller Welt.


      Niemiecki, przekrojowy katalog - punce złota.
      Niezwykle interesujące i pomocne opracowanie!
      Prawie 1850 znaków z całego świata.
      Katalog przekrojowy przez znane wytwórnie.
      Stron 256, miękka oprawa, obwoluta kredowa.
      Format 12,5 x 19 cm.
      Autor: Jan Divis.
      Wydanie w języku niemieckim.
      Podstawowa literatura kolekcjonera.
      Książka nowa, nieczytana.
      Wydanie podręczne, przekrojowe idealne dla kolekcjonera początkującego i średniozaawansowanego.



       


      Dowiedz się więcej

      Cena: 69,99 zł

    2. Sygnatury i znaki na porcelanie 1710-2007! Roentgen DEUTSCHE PORZELLANMARKEN -NOWY + Polski Suplement.

      Deutsche Porcellanmarken Robert E. Roentgen

      Kolekcjonerski przewodnik, znaki, sygnatury na porcelanie niemieckiej  w tym śląskiej, łużyckiej, bawarskiej, turyńskiej, drezdeńśkiej i wielu wielu innych.


      Zasięg: Niemcy w latach 1710- 2007. Autor ROENTGEN.
      Ponad 3000 znaków i opisów manufaktur i wytwórni porcelany m.in:


      * Berlin
      * Cała Bavaria (Bawaria)
      * Saksonia i Turyngia (Thuringen)
      * Rosenthal
      * Weimar & Weiden
      * Carstens
      * Schumann
      * Dresden (Drezno)
      * Śląsk: Tillowitz & RS PRUSSIA (Tułowice), Parowa (Tiefenfurt), Koenigszelt itp.


      Antykwariusze i domy aukcyjne używają tej publikacji prawie codziennie!

      Tylko u nas z POLSKIM SUPLEMENTEM - książeczką ułatwiającą odnajdywanie sygnatur i obsługiwanie się książką dla osób nieznających języka niemieckiego.

      Dowiedz się więcej

      Cena: 149,00 zł

    1. Sygnatury i znaki Malarzy i Rzeźbiarzy - katalog Malermonogramme

      Katalog sygnatur malarskich przydatny w rozszyfrowaniu dzieła

      Monogramy stosowane przez światowych artystów w latach 1700 - 1870. 
      Sygnatury malarzy oraz rzeźbiarzy znakujących swym monogramem.


      Katalog dla zbieraczy, osób handlujących obrazami oraz kustoszy do identykacji malarza.

      Dowiedz się więcej

      Cena: 69,99 zł

    2. Zestaw śniadaniowy marki Rosenthal model Madeleine w stylu Art Deco

      Kolekcjonerski zestaw śniadaniowy

      Śnieżnobiała i cieknościenna porcelana znakomitej marki z Selb - schodkowa filiżanka z malowanym uszkiem

      Dowiedz się więcej

      Cena: 0,00 zł

      Brak w magazynie
    1. Przekrojowy katalog przez CAŁY ŚWIAT - Znaki na srebrze Silberstempel

      Katalog Znaki na Srebrze na całym świecie

      Niezbędny w biblioteczne każdego miłośnika staroci katalog autorstwa Jan Divis pomocny w wydatowaniu srebra. Przedstawia przekrojowo gmerki, punce państwowe i znaki mistrzowskie oraz miejskie puncyny na srebrach.

      Dowiedz się więcej

      Cena: 68,99 zł

    2. Znaki srebra i złota ponad 15000 punc i sygnatur ! Katalog stara Anglia!

      Znaki na srerbze i złocie wyorby Anglia Szkocja Irlandia

      Biblia znaków, sygnatur i punc na wyrobach ze srebra i złota z Anglii


      Ponad 760 stron, twarda oprawa, znakomite wydanie.

      Dowiedz się więcej

      Cena: 299,99 zł

      Brak w magazynie
     

    Mój koszyk

    Nie masz produktów w koszyku.

    Wycena antyków

    Wycena antyków