Nabywając delikatne i wartościowe obiekty w naszym antykwariacie otrzymują Państwo gwarancję bezpiecznego opakowania. Solidnie zabezpieczone przedmioty wysyłamy w sztywnym kartonie, dzięki czemu docierają one do Państwa w nienaruszonym stanie.
Zachwycająca grafika wykonana w technice drzeworytu, odbijana z oryginalnych klocków rytowanych mistrzowską ręką Stefana Mrożewskiego (ur. 1894 w Częsochowie, zm. 1975 Walnut Creek, USA). Autor zaslynął jako malarz, grafik i ilustrator literatury. Nauki pobierał w Szkole Rysunku Jerzego Lehmana w Łodzi, Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki i Wilhelma Mehofferów w Krakowie i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie był uczniem Władysława Skoczylasa. Mrożewski był członkiem Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt" i Związku Polskich Artystów Grafików. Do 1952 r. zajmował się głównie drzeworytem i rysunkiem. W Późniejszym czasie rozszerzył dzialalność o malarstwo witrażowe i ścienne, pastele oraz ceramikę. Dorobek Mrożewskiego jest niezwykle bogaty. Jest autorem ilustracji do kilkudziesięciu dzieł literatury pięknej auorstwa m.in.:Dantego, Mickiewicza, Joinville'a, Dostojewskiego, Villona, Cervantesa, Sienkiewicza, Coleridge'a, von Eschenbacha; ilustrował także teksty biblijne i sceny z mitologii greckiej. Więszość życia spędził za granicą. Jest autorem wielu ekslibrisów oraz życzeń świątecznych.
Bogata w detale,niezwykle precyzyjna kompozycja zbudowana z kilku planów oparta na mistrzowskim zróżnicowaniu cięć rylca i igły drzeworytniczej, które dają wrażenie przeplatania się aksamitnej czerni i srebrzystej szarości. Cienkie, precyzyjne kreski z jubilerską precyzją oddają patetyczny obraz bitwy pod Legnicą z postacią księcia śląskiego, krakowskiego i wielkopolskiego Henryka II Pobożnego na poteżnym koniu z uniesionym mieczem w dłoni umiejscowioną w centrum kompozycji. Misternie rytowane, nawarstwiające się wizerunki wojowników oraz koni przypomiają dekoracyjną wycinankę. Uwagę widza przyciąga dynamizm kompozycji, niezwykła wyobraźnia autora oraz dbałość o detale i precyzja godna mistrza późnogotyckiego malarstwa.
Grafika została podpisana odręcznie ołówkiem pod kompozycją In defense of Christianity Legnica oraz sygnowana nazwiskiem autora i datowana 1966. Drzeworyt wykorzystano jako ilustrację do publikacji Poloniae Christianae Millennium 966/1966. Teka 12 drzeworytów uzupełnionych tekstem Heleny Sworakowskiej została wydana w San Francisco w 1966 roku.
Grafikę ujęto w passe – partout wykonane z cienkiego papieru oraz klasyczną, drewnianą ramę listwową bejcowaną w kolorze jasnego brązu o matowym wykończeniu. Podobrazie zostało zakryte kawałkiem papieru wyciętym z torby pochodzącej z amerykańskiego supermarketu. Na plecach ramy zamocowano metalową zawieszkę umożliwiającą ścienną ekspozycję. Grafikę przed uszkodzeniami z zewnątrz zabezpiecza szyba.
Serdecznie polecamy! Praca uznanego polskiego drzeworytnika to doskonała inwestycja na przyszłość.
Wymiary:
Światło grafiki: 24 cm. / 17,5
Obramienie: 41 cm. /32 cm. / 2 cm.
Stan zachowania:
Obraz: bardzo dobry
Obramienie: bardzo dobry (nieznaczne uszkodzenia drewna)
Kod Produktu- nr magazynowy | MG379ES |
Kolor | Nie |
Negocjacja ceny | Nie |
Datowanie | po 1950 r. |
Według stylu | Sztuka Współczesna |
Podobrazie | Papier |
Inni oglądali także:
Mleczna kura - duża bomboniera z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice
Ciekawy wyrób ze szkła lattimo w kolorze mleczno- białym przedstawiający kurę, pełniącą funkcję bomboniery lub ozdobnego pojemnika na świąteczny stół.
Katalogowana galanteria szklana z Ząbkowic wykonana w latach 70. XX wieku.
Duży rozmiar i dobry stan zachowania ucieszą nowego właściciela.
Dowiedz się więcejCena: 0,00 zł
Brak w magazynieSygnatury i znaki Malarzy i Rzeźbiarzy - katalog Malermonogramme
Monogramy stosowane przez światowych artystów w latach 1700 - 1870.
Sygnatury malarzy oraz rzeźbiarzy znakujących swym monogramem.Katalog dla zbieraczy, osób handlujących obrazami oraz kustoszy do identykacji malarza.
Dowiedz się więcejCena: 49,99 zł
Sygnatury i znaki na porcelanie 1710-2007! Roentgen DEUTSCHE PORZELLANMARKEN -NOWY + Polski Suplement.
Kolekcjonerski przewodnik, znaki, sygnatury na porcelanie niemieckiej w tym śląskiej, łużyckiej, bawarskiej, turyńskiej, drezdeńśkiej i wielu wielu innych.
Zasięg: Niemcy w latach 1710- 2007. Autor ROENTGEN.
Ponad 3000 znaków i opisów manufaktur i wytwórni porcelany m.in:* Berlin
* Cała Bavaria (Bawaria)
* Saksonia i Turyngia (Thuringen)
* Rosenthal
* Weimar & Weiden
* Carstens
* Schumann
* Dresden (Drezno)
* Śląsk: Tillowitz & RS PRUSSIA (Tułowice), Parowa (Tiefenfurt), Koenigszelt itp.Antykwariusze i domy aukcyjne używają tej publikacji prawie codziennie!
Dowiedz się więcej
Tylko u nas z POLSKIM SUPLEMENTEM - książeczką ułatwiającą odnajdywanie sygnatur i obsługiwanie się książką dla osób nieznających języka niemieckiego.Cena: 129,00 zł
Maria w róże - porcelanowy komplecik śniadaniowy Rosenthal z lat 1929-1932
Zestaw śniadaniowy z wytwórni Philippa Rosenthal wykonany w Selb - kultowy model Maria dekorowany motywem róż
Trzyczęściowy komplecik do kawy wykonany w okresie międzywojennym
Dowiedz się więcej
- dostępnych tylko kilka sztukCena: 219,00 zł
1961 talerz Meissen z zimową scenerią Heinza Wernera
Oryginalny talerz z miśnieńskiej porcelany powstały w 1961 roku.
Malowany pezjaż zimowy powstał spod pędzla słynnego, niemieckiego artysty Heinz Werner, kochajacego porcelanę i współpracującego z wytwórnią Meissen.
Zobacz ten wspaniały okaz!
Dowiedz się więcejCena: 465,00 zł
Absolutnie wyjątkowy - ręcznie malowany i złocony KABARET z XIX wieku
Kapiący złotem dwojak w doskonałym stanie zachowania, wykonany najpewniej w latach 1850-1890.
Perefkcyjny fason w typie wyrobów F. A. Schumann, Moabit Berlin - idealny do uzupełnienia nietuzinkowej kolekcji białego zlota
Dowiedz się więcejOryginalna cena: 865,00 zł
Teraz tylko: 799,00 zł