Wysoka kryształowa karafka do alkoholi: wina, nalewek itp.
Prawdziwe szkło kryształowe z misternym, ręcznym szlifem, tworzącym skomplikowane wzory i formy. Szyjka z podłużnym fasetowaniem oraz schodkowym szlifem pełniącym prócz funkcji dekoracyjnej też funkcję antypoślizgową i ułatwiająca utrzymanie karafki w dłoni.
Na uwagą zasługuje również oryginalny, kryształowy korek dmuchany, z pięknym zamkniętym w całej swej kopulastej formie pęcherzem powietrza. Korek szlifowany w identyczne wzory jak brzusiec karafki.
Górna część szyjki wykończona szlachetnym okuciem ze srebrnego kołnierza z profilowaną wargą.
Srebro próby 800
oznaczone niemieckim znakiem pochodzenia: punca korony;
znak półksiężyca - zaświadczający wykonanie z metalu szlachetnego, kruszcu srebra
puncą jednorożca w owalu - chroniony znak fabryczny wytwórni:
Gebrüder Kühn Schwäbisch Gmünd
Znak jednorożca ma odniesienie heraldyczne: Jednorożec jako herb został zastosowany pod rządami tzw. królów Stauferkönige i otrzymało je miasto Schwäbisch Gmünd w Niemczech. Jest to jeden z najstarszych herbów Badenii-Wirtembergii i został po raz pierwszy udokumentowany w 1277 roku jako odcisk pieczęci. Herb jednorożca używały różne cechy rzemeiślnicze jako znak standardu i znaku rozpoznawczego. Służył jako oficjalny symbol i znak jakości np. od prawidłowego napełniania beczek lub przetwarzania prawdziwych materiałów, takich jak w tym rpzypadku prawdziwe srebro do zastawy stołowej.
Jako jedyny złotnik Gebrüder Kühn otrzymał w 1860 r. prawo do używania jednorożca jako znaku rozpoznawczego do udokumentowania jego wysokiej jakości i pochodzenia.
Historia wytwórni sreber Kühn:
w 1860 roku Johann Stanislaus Nepomuk Kühn, urodzony w Wiedniu, założył swoją firmę wraz z trzema współpracownikami na Kalten Markt 18 (później Gmünd Center), firma stale się rozwijała, inwestując m.in w zasilanie parowe i oświetlenie gazowe. Po śmierci założyciela manufakturę srebra stołowego przejęli jego synowie Emil i Gustav. Niestety w 1894 r. pomieszczenia fabryczne niemal całkowicie strawił pożar, ale całość była odważnie odbudowywana.
W 1900 roku Gebr. Kühn zyskał międzynarodową renomę, gdy otrzymała srebrny medal w dziedzinie zastawy stołowej na Światowych Targach w Paryżu. W 1911 roku odbyła się Grand Prix za projekt funkcjonalny na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Turynie.
W 1913 roku zakład przejmuje następna generacja rodziny założyciela Max i Gustav jr. manufaktura. Po śmierci Maxa w 1918 r. Karl Veit , który był tam zatrudniony od 1900 r. , Dołączył do kierownictwa firmy, która obecnie rozrosła się do ponad 300 pracowników jako spółki partnerskiej . Prowadzi go także przez zawirowania lat po drugiej wojnie światowej, z których Gustav Kühn nie wraca do domu. W tym czasie zabroniono przetwarzania srebra - tymczasowo przestawiano się na sprzęt gospodarstwa domowego i kuchenne. Kiedy Karl Veit umiera w 1953 r.. Jego rodzina całkowicie przejmuje firmę od rodziny Kühn. Jest prowadzona przez dwóch synów Charlesa, Wernera i Rolfa. Zaangażowanie projektanta Karla Ditterta w 1959 r. Okazuje się genialnym krokiem gdyż w 1963 r. na Triennale di Milano wyroby otrzymały srebrny medal za projekt i formę. Późniejsze osłabienie rynku, wpłynęło na pogorszenie się sytuacji firmy, a w 1984 staje się ona własnością Sonji Quandt . Firma w 2014 staje się małą manufakturą pod znakiem Sonja Quandt,, zmieniając nazwę ale nadal zachowując sygnaturę z jednorożcem.
Opis na podstawie strony firmowej i wypowiedzi właścicielki dla gazety "Rems Zeitung" z okazji 150lecia istnienia firmy.
Antyki z wytwórni Gebr.Kuehn są niezwykle cenione na światowym rynku, oferowane bywają w najlepszych domach aukcyjnych jak np Christie's.
Prezentowana karafka jest wyrobem z I połowy XX wieku i powstała najpewniej około 1910 roku.
Wymiary karafki:
Wysokość mierzona z korkiem wynosi 37cm.
Średnica podstawy 11cm.
Brzusiec o obwodzie 44cm.
Pojemność karafki ok. 1,2 litra.
Wyrób zachowany jest w bardzo dobrym stanie, nosi minimalne ślady użytkowania /minionych lat.
Drobne zarysowania, minimalne wykruszenia przy wewnętrznej wardze ujścia szyjki.
Całość bez pęknięć i bez znaczących odprysków.
Korek oryginalny od kompletu.
Doskonała na piękny, ekskluzywny i praktyczny prezent.
Wyśmienity egzemplarz na kolorowe alkohole na uroczysty stół.
Nasz numer magazynowy SP559