Kolekcjonerski okaz z kryształu i markowego srebra.
Oryginalny flakon do perfum z początku XX wieku, przykuwa oko swym mistrzowskim, czasochłonnym i precyzyjnym szlifem. Geometryczne formy, wyłaniające się z powierzchni bezbarwnego kryształu, tworzą niezwykły, misterny ornament, który w spotkaniu z promieniami słońca rozszczepia je, ukazując niezwykły spektakl barw, refleksów i odbić.
Stworzenie precyzyjnego ornamentu szlifowanego wymagało nie lada kunsztu hutnika i szlifierza. Dopełnieniem całości jest ujęcie szyjki flakonu w srebrny kołnierz, na który nasadza się kopułkowy korek ze srebra. Aby zapewnić szczelność drogocennych olejków wonnych, zestaw posiada dodatkowy szklany koreczek.
Srebro sygnowane jest niemieckimi puncami:
punca 800- liczbowe oznaczenie próby srebra
znak półksiężyca - zaświadczający wykonanie z kruszcu
znak korony - oznaczenie niemieckiego pochodzenia;
puncą jednorożca w owalu - chroniony znak fabryczny wytwórni:
Gebrüder Kühn Schwäbisch Gmünd
Znak jednorożca ma odniesienie heraldyczne: Jednorożec jako herb został zastosowany pod rządami tzw. królów Stauferkönige i otrzymało je miasto Schwäbisch Gmünd w Niemczech. Jest to jeden z najstarszych herbów Badenii-Wirtembergii i został po raz pierwszy udokumentowany w 1277 roku jako odcisk pieczęci. Herb jednorożca używały różne cechy rzemeiślnicze jako znak standardu i znaku rozpoznawczego. Służył jako oficjalny symbol i znak jakości np. od prawidłowego napełniania beczek lub przetwarzania prawdziwych materiałów, takich jak w tym rpzypadku prawdziwe srebro do zastawy stołowej.
Jako jedyny złotnik Gebrüder Kühn otrzymał w 1860 r. prawo do używania jednorożca jako znaku rozpoznawczego do udokumentowania jego wysokiej jakości i pochodzenia.
Historia wytwórni sreber Kühn:
w 1860 roku Johann Stanislaus Nepomuk Kühn, urodzony w Wiedniu, założył swoją firmę wraz z trzema współpracownikami na Kalten Markt 18 (później Gmünd Center), firma stale się rozwijała, inwestując m.in w zasilanie parowe i oświetlenie gazowe. Po śmierci założyciela manufakturę srebra stołowego przejęli jego synowie Emil i Gustav. Niestety w 1894 r. pomieszczenia fabryczne niemal całkowicie strawił pożar, ale całość była odważnie odbudowywana.
W 1900 roku Gebr. Kühn zyskał międzynarodową renomę, gdy otrzymała srebrny medal w dziedzinie zastawy stołowej na Światowych Targach w Paryżu. W 1911 roku odbyła się Grand Prix za projekt funkcjonalny na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Turynie.
W 1913 roku zakład przejmuje następna generacja rodziny założyciela Max i Gustav jr. manufaktura. Po śmierci Maxa w 1918 r. Karl Veit , który był tam zatrudniony od 1900 r. , Dołączył do kierownictwa firmy, która obecnie rozrosła się do ponad 300 pracowników jako spółki partnerskiej . Prowadzi go także przez zawirowania lat po drugiej wojnie światowej, z których Gustav Kühn nie wraca do domu. W tym czasie zabroniono przetwarzania srebra - tymczasowo przestawiano się na sprzęt gospodarstwa domowego i kuchenne. Kiedy Karl Veit umiera w 1953 r.. Jego rodzina całkowicie przejmuje firmę od rodziny Kühn. Jest prowadzona przez dwóch synów Charlesa, Wernera i Rolfa. Zaangażowanie projektanta Karla Ditterta w 1959 r. Okazuje się genialnym krokiem gdyż w 1963 r. na Triennale di Milano wyroby otrzymały srebrny medal za projekt i formę. Późniejsze osłabienie rynku, wpłynęło na pogorszenie się sytuacji firmy, a w 1984 staje się ona własnością Sonji Quandt . Firma w 2014 staje się małą manufakturą pod znakiem Sonja Quandt,, zmieniając nazwę ale nadal zachowując sygnaturę z jednorożcem.
Opis na podstawie strony firmowej i wypowiedzi właścicielki dla gazety "Rems Zeitung" z okazji 150lecia istnienia firmy.
Antyki z wytwórni Gebr.Kuehn są niezwykle cenione na światowym rynku, oferowane bywają w najlepszych domach aukcyjnych jak np Christie's.
Wymiary zabytkowego przedmiotu:
Wysokość: bez zatyczki 8,5 cm. z zatyczką 10 cm, ze srebrnym korkiem ok 11,5 cm.
Średnica podstawy 3,5cm. Obwód brzuśca 25,5cm.
Pojemność ok 150 ml.
Kolor: bezbarwny. Srebro z naturalną patyną.
Całość dobrze zachowana - bez uszkodzeń, drobne wady fabryczne. Naturalne ślady wieku i prawidłowego użytkowania. Patyna oraz drobne wgniecenia na srebrnej kopule, szklany koreczek pasujący, lecz najpewniej dobierany.
Jest to doskonały pomysł na wyszukany prezent dla ukochanej kobiety, która flakonik może zalać ulubionymi perfumami, olejkami wonnymi czy wodą perfumowaną. Po wyjęciu szklanej zatyczki i srebrnego korka oraz włożeniu rattanowych patyczków, karafka może pełnić rolę luksusowego dyfuzora.
Perfumy lane typu "splash" używają również mężczyźni jak np. wody po goleniu - wylewane na dłoń i wklepywane ręczne, czy też klasyczne wody toaletowe, stąd zabytkowy obiekt ma prawo zagościć również na półce stylowego mężczyzny.
Kryształowa karafka w formie flakonu na perfumy i olejki wonne.
Nasz numer magazynowy SZ385